Top News

Colonel Gray recognizes its top student-athletes

Colonel Gray athletic director Laura Lindsay congratulated Helena Vos and Roan Saengmeng on being named the school’s female and male athletes of the years, respectively, during the Charlottetown school’s recently athletic awards night.
Colonel Gray athletic director Laura Lindsay congratulated Helena Vos and Roan Saengmeng on being named the school’s female and male athletes of the years, respectively, during the Charlottetown school’s recently athletic awards night. - Contributed
CHARLOTTETOWN, P.E.I. —

A look at the award winners from Colonel Gray High School’s recent athletic awards ceremony:
Athletes of the year
Male – Roan Saengmeng.
Female – Helena Vos.
Rookie of the year
Male – Jeremy Norman.
Female – Katie Douglas.
The Ayangma, Houston, Matheson memorial award – Samuel Peterson.
The Creighan, Mullaly, MacLeod memorial award – Lauren Harper.
The W. H. Horton spirit award – Suado Yusuf.
Team Awards
Field hockey

Co-MVPs – Haley Savidant and Hannah Fong.
Golf
Co-MVPs – Alex Hansen and Serena Liu.
Soccer
Boys A

MVP – Minh Nguyen.
Most dedicated – Samuel Peterson.
Girls AAA
Co-MVPs – Helena Vos and Phoebe Mitchell.
Boys AAA
MVP – Roan Saengmeng.
Most improved – Mohamad Itani.

Colonel Gray High School recently recognized it top student-athletes. From left are Lauren Harper, Creighan, Mullaly, MacLeod memorial award; Suado Yusuf, W. H. Horton spirit award; Helena Vos, female athlete of the year; Roan Saengmeng, male athlete of the year; Samuel Peterson, Ayangma, Houston, Matheson memorial award; Jeremy Norman, male rookie of the year and Katie Douglas, female rookie of the year.
Colonel Gray High School recently recognized it top student-athletes. From left are Lauren Harper, Creighan, Mullaly, MacLeod memorial award; Suado Yusuf, W. H. Horton spirit award; Helena Vos, female athlete of the year; Roan Saengmeng, male athlete of the year; Samuel Peterson, Ayangma, Houston, Matheson memorial award; Jeremy Norman, male rookie of the year and Katie Douglas, female rookie of the year.


Baseball
MVP – Sully Birch.
Rookie of the year – Tanner MacLean.
Cross country
Juvenile girls

MVP – Sophie Peterson.
Coach’s award – Grace Richard.
Juvenile boys
MVP – Andrew Stewart.
Coach’s award – Simon Hale.
Senior girls
MVP – Emma Germain.
Coach’s Award – Bridget Keedwell.
Senior boys
MVP – Samuel Peterson.
Coach’s Award – Jack Morse.
Girls volleyball
MVP – Morgan White.
Most dedicated – Amanda MacBain.
Boys volleyball
MVP – Stuart Ferguson.
Most dedicated – Jeremy Norman.
Powerlifting
MVP – Kee Naw.
Most improved – Melanie Mitchell.
Basketball
Girls A

MVP – Urmila Khanal.
Inspirational leadership – Annik Whiten.
Boys A
MVP – David Elsinga.
Most improved player – Izaak Ford-Dow.
Girls AAA
MVP – Sydney Strain.
Leadership award – Rylee Connolly.
Boys AAA
MVP – Yahya Sefau.
Striving for excellence award – Keagan Carty.
Badminton
Juvenile girls MVP – Karla McCallum.
Juvenile boys MVP – Xiao Chen.
Senior girls MVP – Jenna Frizzell.
Senior boys MVP – Nguyen Tran.
Rugby
Girls A

MVP – Katie Douglas.
Coach’s award – Macy Cudmore.
Boys A
MVP – Jesse Robertson.
Most improved – Pun Deesamer.
Girls AAA
MVP – Lauren Harper.
Most improved – Hanna MacQuarrie.
Boys AAA
Coach’s award – Connor Crosby.
Most improved – David Elsinga.
Softball
MVP – Abbey Smith.
Melanie Coulter award – Amanda MacBain.
Track and field
Juvenile boys

MVP – Jeremy Norman.
Coach’s award – Andrew Stewart.
Juvenile girls
MVP – Katie Douglas.
Coach’s award – Katie Richard.
Senior boys
MVP – Declan MacEachern.
Coach’s award – Kee Naw.
Senior girls
Co-MVPs – Bridget Keedwell and Emma Germain.

Recent Stories