Top News

P.E.I. Election 2019 - List of districts and candidates

Decision '19.
Decision '19. - SaltWire File Photo

Interactive map of districts and candidates.

List of candidates running in the 27 districts for the provincial election on April 23.

The district boundaries have changed since the 2015 election.

District 1 Souris-Elmira

Eligible electors: 3,566

2015 results - District 1 Souris-Elmira 

Colin LaVie, PC: 1,179 votes (elected)

Tommy Kickham, Liberal: 951 votes

Susan Birt, NDP: 528 votes

Green: No candidate


2019 Candidates:

Liberal - Tommy Kickham

Residence: Souris West

PC - Colin LaVie (Incumbent)

Green Party - Boyd Leard

Residence: Souris

NDP - No candidate


District 2 Georgetown-Pownal

Eligible electors: 3,540 

2015 results - District 2 Georgetown-St. Peters 

Steven Myers, PC: 1,448 votes (elected)

Russ Stewart, Liberal: 1,170 votes

Nathan Bushey, NDP: 256 votes

Heather Gallant, Green: 145 votes


2019 Candidates: 

Liberal - Kevin Doyle

Residence: Earnscliffe

Green - Susan Hartley

Residence: Georgetown Royalty

PC - Steven Myers (Incumbent)

NDP - Edith Perry


District 3 Montague-Kilmuir

Eligible electors: 3,721 

2015 results - District 3 Montague-Kilmuir

Allen Roach, Liberal: 1,060 votes (elected)

Andrew Dagget, PC: 785 votes

Mike Redmond, NDP: 585 votes

Jason Furness, Green: 106 votes


2019 Candidates:

PC - Cory Deagle

Liberal - Daphne Griffin

Residence: Montague

Green - John Allen MacLean

NDP - Billy Cann

Residence: Gasperaux


District 4 Belfast-Murray River

Eligible electors: 3,685

2015 results - District 4 Belfast-Murray River

Darlene Compton: 1,203 votes (elected)

Charlie McGeoghegan, Liberal: 1,095 votes

Alan Hicken, NDP: 216 votes

Jordan MacPhee, Green: 152 votes


2019 Candidates:

Independent - Andy Clarey - Withdrawn

No photo available

PC - Darlene Compton (Incumbent)

Liberal - Ian MacPherson

Residence: Belfast

Green – Jim Sanders

NDP - No candidate



District 5 Mermaid-Stratford

Eligible electors: 3,609

2015 results - District 5 Vernon River-Stratford

Alan MacIsaac, Liberal: 1,173 votes (elected after winning coin toss)

Mary Ellen McInnis, PC: 1,173 votes

Kathleen Romans, NDP: 258 votes

Nicholas Graveline, Green: 234 votes


2019 Candidates:

Green - Michele Beaton

Residence: Mermaid-Stratford

Liberal - Randy Cooper

Residence: Stratford

PC - Mary Ellen McInnis

NDP - Lawrence Millar

Residence: Heatherdale


District 6 Stratford-Keppoch

Eligible electors: 3,573

2015 results - District 6 Stratford-Kinlock

James Aylward, PC: 2,155 votes (elected)

David Dunphy, Liberal: 1,453 votes

Chris Vanouwerker, NDP: 350 votes

Samantha Saunders, Green: 330 votes


2019 Candidates:

PC - James Aylward (Incumbent)

Liberal - David Dunphy

Residence: Stratford

NDP - Lynne Thiele

Green - Devon Strang

Residence: Stratford


District 7 Morell-Donagh

Eligible electors: 3,750

2015 results - District 7 Morell-Mermaid

Sidney MacEwen, PC: 1,501 votes (elected)

Daniel MacDonald, Liberal: 1,114 votes

Edith Perry, NDP: 211 votes

Meaghan Lister, Green: 177 votes


2019 Candidates:

PC - Sidney MacEwen (Incumbent)

Liberal - Susan Myers

Residence: Suffolk

Green - Kyle MacDonald

NDP - Margaret Andrade


District 8 Stanhope-Marshfield

Eligible electors: 3,847

2015 results - District 8 Tracadie-Hillsborough Park

Buck Watts, Liberal: 1,354 votes (elected)

Darren Creamer, PC: 826 votes

Jason Murray, NDP: 549 votes

Isaac Williams, Green: 237 votes


2019 Candidates:

Liberal - Wade MacLauchlan

Residence: West Covehead

PC - Bloyce Thompson

Green - Sarah Donald

NDP - Marian White

Residence: Tracadie


District 9 Charlottetown-Hillsborough Park

Eligible electors: 3,913

2015 results - District 9 York-Oyster Bed

Wade MacLauchlan, Liberal: 1,938 votes (elected)

Jim "Bensen" Carragher, PC: 1,338 votes

Gordon Gay, NDP: 442 votes

Thane Bernard, Green: 347 votes

*There will be a byelection in District 9 within the next three months.


District 10 Charlottetown-Winsloe

Eligible electors: 4,084

2015 results - District 10 Charlottetown-Sherwood

Robert Mitchell, Liberal: 1,425 votes (elected)

Mike Gillis, PC: 1,031 votes

Karalee McAskill, NDP: 360 votes

Mitchell Gallant, Green: 295 votes


2019 Candidates:

PC - Mike Gillis

Liberal - Robert Mitchell (Incumbent)

Residence: Sherwood

Green - Amanda Morrison

Residence: Charlottetown

NDP - Jesse Reddin Cousins


District 11 Charlottetown-Belvedere

Eligible electors: 4,128

2017 byelection results - District 11 Charlottetown-Parkdale

Hannah Bell, Green: 768 votes (elected)

Bob Doiron, Liberal: 621 votes

Melissa Hilton, PC: 586 votes

Mike Redmond, NDP: 202 votes

2015 results - District 11 Charlottetown-Parkdale

Doug Currie, Liberal: 1,166 votes (elected)

Lynn MacLaren, PC: 699 votes

Becka Viau, Green: 511 votes

Andrew Watts, NDP: 292 votes


2019 Candidates:

Green - Hannah Bell (Incumbent)

Residence: Parkdale

PC - Ron Carragher

Liberal - Roxanne Carter-Thompson

Residence: Charlottetown

NDP - Trevor Leclerc 


District 12 Charlottetown-Victoria Park

Eligible electors: 3,883

2015 results - District 12 Charlottetown-Victoria Park

Richard Brown, Liberal: 955 votes (elected)

Joey Kitson, PC: 666 votes

Darcie Lanthier, Green: 456 votes

Chris Clay, NDP: 348 votes


2019 Candidates:

Green - Karla Bernard

Residence: Charlottetown

Liberal - Richard Brown (Incumbent) 

Residence: Charlottetown

NDP - Joe Byrne

Residence: Charlottetown

PC - Tim Keizer



District 13 Charlottetown-Brighton

Eligible electors: 3,965

2015 results - District 13 Charlottetown-Brighton

Jordan Brown, Liberal: 1,054 votes (elected)

Rob Lantz, PC: 1,032 votes

Derrick Biso, Green: 352 votes

Bob MacLean, NDP: 265 votes


2019 Candidates:

Liberal - Jordan Brown (Incumbent)

Residence: Charlottetown

Green - Ole Hammarlund

Residence: Charlottetown

PC – Donna Hurry

NDP - Simone Webster

Residence: Charlottetown


District 14 Charlottetown-West Royalty

Eligible electors: 4,057

2015 results - District 14 Charlottetown-Lewis Point

Kathleen Casey, Liberal: 1,040 votes (elected)

Gord McNeilly, NDP: 931 votes

Dianne Young, PC: 821 votes

Doug Millington, Green: 244 votes


2019 Candidates:

PC - Angus Birt

Independent - Bush Dumville

Residence: Upton Park

Green - Gavin Hall

Residence: Charlottetown

Liberal - Gord McNeilly

Residence: Charlottetown

NDP - Janis Newman


District 15 Brackley-Hunter River

Eligible electors: 3,752

2015 results - District 15 West Royalty-Springvale

Bush Dumville, Liberal: 1,389 votes (elected)

Linda Clements, PC: 1,330 votes

Peter Meggs, NDP: 516 votes

Charles Sanderson, Green: 462 votes


2019 Candidates:

Green - Greg Bradley

NDP - Leah-Jane Hayward

Residence: Charlottetown

PC - Dennis King

Liberal - Windsor Wight



District 16 Cornwall-Meadowbank

Eligible electors: 4,127

2015 election - District 16 Cornwall-Meadowbank

Heath MacDonald, Liberal: 1,444 votes (elected)

Michael Drake, PC: 1,056 votes

Rosalyn Abbott, Green: 377 votes

Jennifer Coughlin, NDP: 243 votes


2019 Candidates:

Green - Ellen Jones

Liberal - Heath MacDonald (Incumbent)

Residence: Cornwall

PC - Elaine Barnes

Residence: Cornwall

NDP - Craig Nash



District 17 New Haven-Rocky Point

Eligible electors: 3,965

2015 election - District 17 Kellys Cross-Cumberland

Peter Bevan-Baker, Green: 2,077 votes (elected)

Valerie Docherty, Liberal: 1,046 votes

Randy Robar, PC: 609 votes

Jesse Cousins, NDP: 58


2019 Candidates:

Green - Peter Bevan-Baker (Incumbent)

Residence: Hampton

PC - Kris Currie

Liberal - Judy MacNevin

Residence: DeSable

Independent - Don Willis

No photo available

NDP - No candidate



District 18 Rustico-Emerald

Eligible electors: 3,846

2015 results - District 18 Rustico-Emarld

Brad Trivers, PC: 1,585 votes (elected)

Bertha Campbell, Liberal: 1,152 votes

Marianne Janowicz, Green: 325 votes

Leah-Jane Hayward, NDP: 294 votes


2019 Candidates:

Green - Colin Jeffrey

Liberal - Sandy MacKay

Residence: Hope River

PC - Brad Trivers (Incumbent)

NDP - Sean Deagle

Residence: Summerside


District 19 Borden-Kinkora

Eligible electors: 3,800

2015 results - District 19 Borden-Kinkora

Jamie Fox, PC: 1,597 votes (elected)

Ramona Roberts, Liberal: 1,154 votes

Ranald MacFarlane, Green: 511 votes

Aleida Tweten, NDP: 126 votes


2019 Candidates:

PC - Jamie Fox (Incumbent)

Independent - Fred McCardle

Residence: Middleton

Green - Matthew MacFarlane

Residence: Augustine Cove

Liberal - Jamie Stride

Residence: Albany

NDP - Joan Gauvin

Residence: Central Bedeque



District 20 Kensington-Malpeque

Eligible electors: 3,919

2015 results - District 20 Kensington-Malpeque

Matthew MacKay, PC: 1,984 votes (elected)

Paul Montgomery, Liberal: 1,033 votes

Lynne Lund, Green: 374 votes

Joseph Larkin, NDP: 264 votes


2019 Candidates:

Liberal - Nancy Beth Guptill

Residence: Summerside

PC - Matt Mackay (Incumbent)

Green - Matthew J. Mackay

Residence:  Seaview

NDP - Carole Macfarlane

No photo available



District 21 Summerside-Wilmot

Eligible electors: 4,235

2016 byelection results - District 21 Summerside-Wilmot

Chris Palmer, Liberal: 978

Brian Ramsay, PC: 720 votes

Lynne Lund, Green: 506 votes

Scott Gaudet, NDP: 107 votes

2015 results - District 21 Summerside-Wilmot

Janice Sherry, Liberal: 1,135 votes (elected)

Brian Ramsay, PC: 1,105 votes

Scott Gaudet, NDP: 353 votes

Donald MacFadzen-Reid, Green: 285 votes


2019 Candidates:

PC - Tyler DesRoches

Green - Lynne Lund

Liberal - Chris Palmer (Incumbent)

Residence: Summerside

NDP - Paulette Halupa



District 22 Summerside-South Drive

Eligible electors: 4,279

2015 results - District 22 Summerside-St. Eleanors

Tina Mundy, Liberal: 1,246 votes (elected)

Major Stewart, PC: 1,098 votes

Olivia Wood, NDP: 358 votes

Caleb Adams, Green: 321 votes


2019 Candidates:

Green - Steve Howard

Liberal - Tina Mundy (Incumbent)

Residence: Summerside

PC - Paul Walsh

NDP - Garth Oatway

Residence: Summerside



District 23 Tyne Valley-Sherbrooke

Eligible electors: 3,914

2015 results - District 23 Tyne Valley-Linkletter

Paula Biggar, Liberal: 1,147 votes (elected)

Ryan Williams, PC: 810 votes

Jacqueline Tuplin, NDP: 473 votes

Shalagh Young, Green: 240 votes


2019 Candidates:

Green - Trish Altass

Residence: Summerside

Liberal - Paula Biggar (Incumbent)

Residence: Bideford

NDP - Robin Enman

Residence: Lot 16

PC - Hilton MacLennan



District 24 Evangeline-Miscouche

Eligible electors: 3,050

2015 results - District 24 Evangeline-Miscouche

Sonny Gallant, Liberal: 1,419 votes (elected)

Debbie Montgomery, PC: 586 votes

Grant Gallant, NDP: 138 votes

Jordan Cameron, Green: 125 votes


2019 Candidates:

Green - Nick Arsenault

Residence: Evangeline

NDP - Grant Gallant

Liberal - Sonny Gallant (Incumbent)

Residence: Miscouche

PC - Jason Woodbury



District 25 O’Leary-Inverness

Eligible electors: 3,243

2015 results - District 25 O'Leary-Inverness

Robert Henderson, Liberal: 1,310 votes (elected)

Daniel MacDonald, PC: 1,063

Billy McKendrick, NDP: 311 votes

Green: No candidate


2019 Candidates:

PC - Barb Broome

Green - Jason Charette

Residence: Tyne Valley

NDP - Herb Dickieson

Residence: Howlan

Liberal - Robert Henderson (Incumbent)

Residence: Freeland




District 26 - Alberton-Bloomfield

Eligible electors: 3,407

2015 results - District 26 Alberton-Roseville

Pat Murphy, Liberal: 1,569 votes (elected)

John Griffin, PC: 1,166 votes

Orville Lewis, NDP: 188 votes

Green: No candidate


2019 Candidates:

NDP - Michelle Arsenault

Residence: Duvar

PC - Ernie Hudson

Green - James McKenna

Residence: St. Louis

Liberal - Pat Murphy (Incumbent)

Residence: Alberton


District 27 - Tignish-Palmer Road

Eligible electors: 3,359

2015 results - District 27 Tignish-Palmer Road

Hal Perry, Liberal: 1,486 votes (elected)

Joseph Profit, PC: 818 votes

Malcolm Pitre, Green: 167

John A'Hearn, NDP: 81 votes


2019 Candidates

Green - Sean Doyle

Residence: North Cape

PC - Melissa Handrahan

Residence: St. Felix

Liberal - Hal Perry (Incumbent)

Residence: Tignish

NDP - Dale Ryan

Residence: Tignish



 

Recent Stories