Top News

P.E.I. 2019 provincial election results

Decision '19.
Decision '19. - SaltWire File Photo

Results from the 2019 provincial election per district.

Note: The district boundaries have changed since the 2015 election.


District 1 Souris-Elmira

Eligible electors: 3,566

2019 results:

Colin Lavie, PC: 1,347 votes (elected)

Tommy Kickham, Liberal: 861 votes

Boyd Leard, Green: 804 votes

NDP: No candidate


2015 results - District 1 Souris-Elmira 

Colin LaVie, PC: 1,179 votes (elected)

Tommy Kickham, Liberal: 951 votes

Susan Birt, NDP: 528 votes

Green: No candidate


District 2 Georgetown-Pownal

Eligible electors: 3,540 

2019 results:

Steven Myers, PC: 1,493 votes (elected)

Susan Hartley, Green: 865 votes

Kevin Doyle, Liberal: 663

Edith Perry, NDP: 49 votes


2015 results - District 2 Georgetown-St. Peters 

Steven Myers, PC: 1,448 votes (elected)

Russ Stewart, Liberal: 1,170 votes

Nathan Bushey, NDP: 256 votes

Heather Gallant, Green: 145 votes


District 3 Montague-Kilmuir

Eligible electors: 3,721 

2019 results:

Cory Deagle, PC: 1,373 votes (elected)

Daphne Griffin, Liberal: 785 votes

John Allen MacLean, Green: 675 votes

Billy Cann, NDP: 124 votes


2015 results - District 3 Montague-Kilmuir

Allen Roach, Liberal: 1,060 votes (elected)

Andrew Dagget, PC: 785 votes

Mike Redmond, NDP: 585 votes

Jason Furness, Green: 106 votes


District 4 Belfast-Murray River

Eligible electors: 3,685

2019 results:

Darlene Compton, PC: 1,545 votes (elected)

Jim Sanders, Green: 781 votes 

Ian MacPherson, Liberal: 615 votes

NDP: No candidates


2015 results - District 4 Belfast-Murray River

Darlene Compton: 1,203 votes (elected)

Charlie McGeoghegan, Liberal: 1,095 votes

Alan Hicken, NDP: 216 votes

Jordan MacPhee, Green: 152 votes


District 5 Mermaid-Stratford

Eligible electors: 3,609

2019 results:

Michele Beaton, Green: 1,152 votes (elected)

Mary Ellen McInnis, PC: 934 votes

Randy Cooper, Liberal: 902 votes

Lawrence Millar, NDP: 38 votes


2015 results - District 5 Vernon River-Stratford

Alan MacIsaac, Liberal: 1,173 votes (elected after winning coin toss)

Mary Ellen McInnis, PC: 1,173 votes

Kathleen Romans, NDP: 258 votes

Nicholas Graveline, Green: 234 votes


District 6 Stratford-Keppoch

Eligible electors: 3,573

2019 results:

James Aylward, PC: 1,270 votes (elected)

David Dunphy, Liberal: 882 votes

Devon Strang, Green: 805 votes

Lynne Thiele, NDP: 31 votes


2015 results - District 6 Stratford-Kinlock

James Aylward, PC: 2,155 votes (elected)

David Dunphy, Liberal: 1,453 votes

Chris Vanouwerker, NDP: 350 votes

Samantha Saunders, Green: 330 votes


District 7 Morell-Donagh

Eligible electors: 3,750

2019 results:

Sidney MacEwen, PC: 1,752 votes (elected)

Kyle MacDonald, Green: 697 votes

Susan Myers, Liberal: 557 votes

Margaret Andrade, NDP: 35 votes


2015 results - District 7 Morell-Mermaid

Sidney MacEwen, PC: 1,501 votes (elected)

Daniel MacDonald, Liberal: 1,114 votes

Edith Perry, NDP: 211 votes

Meaghan Lister, Green: 177 votes


District 8 Stanhope-Marshfield

Eligible electors: 3,847

2019 results:

Bloyce Thompson, PC: 1,300 votes (elected)

Wade MacLauchlan, Liberal: 1,196 votes

Sarah Donald, Green: 747 votes

Marian White, NDP: 46 votes


2015 results - District 8 Tracadie-Hillsborough Park

Buck Watts, Liberal: 1,354 votes (elected)

Darren Creamer, PC: 826 votes

Jason Murray, NDP: 549 votes

Isaac Williams, Green: 237 votes


District 9 Charlottetown-Hillsborough Park

Eligible electors: 3,913

2019 results:

*There will be a deferred election in District 9 on July 15


2015 results - District 9 York-Oyster Bed

Wade MacLauchlan, Liberal: 1,938 votes (elected)

Jim "Bensen" Carragher, PC: 1,338 votes

Gordon Gay, NDP: 442 votes

Thane Bernard, Green: 347 votes


District 10 Charlottetown-Winsloe

Eligible electors: 4,084

2019 results:

Robert Mitchell, Liberal: 1,420 votes (elected)

Amanda Morrison, Green: 1,057 votes

Mike Gillis, PC: 865 votes

Jesse Reddin Cousins, NDP: 41 votes


2015 results - District 10 Charlottetown-Sherwood

Robert Mitchell, Liberal: 1,425 votes (elected)

Mike Gillis, PC: 1,031 votes

Karalee McAskill, NDP: 360 votes

Mitchell Gallant, Green: 295 votes


District 11 Charlottetown-Belvedere

Eligible electors: 4,128

2019 results: 

Hannah Bell, Green: 1,286 votes (elected)

Ron Carragher, PC: 998 votes

Roxanne Carter-Thompson, Liberal: 846 votes

Trevor Leclerc, NDP: 55 votes


2017 byelection results - District 11 Charlottetown-Parkdale

Hannah Bell, Green: 768 votes (elected)

Bob Doiron, Liberal: 621 votes

Melissa Hilton, PC: 586 votes

Mike Redmond, NDP: 202 votes


2015 results - District 11 Charlottetown-Parkdale

Doug Currie, Liberal: 1,166 votes (elected)

Lynn MacLaren, PC: 699 votes

Becka Viau, Green: 511 votes

Andrew Watts, NDP: 292 votes


District 12 Charlottetown-Victoria Park

Eligible electors: 3,883

2019 results:

Karla Bernard, Green: 1,272 votes (elected)

Richard Brown, Liberal: 875 votes

Tim Keizer, PC: 656 votes

Joe Byrne, NDP: 338 votes


2015 results - District 12 Charlottetown-Victoria Park

Richard Brown, Liberal: 955 votes (elected)

Joey Kitson, PC: 666 votes

Darcie Lanthier, Green: 456 votes

Chris Clay, NDP: 348 votes


District 13 Charlottetown-Brighton

Eligible electors: 3,965

2019 results: 

Ole Hammarlund, Green: 1,301 votes (elected)

Jordan Brown, Liberal: 1,223 votes

Donna Hurry, PC: 567 votes

Simone Webster, NDP: 138 votes


2015 results - District 13 Charlottetown-Brighton

Jordan Brown, Liberal: 1,054 votes (elected)

Rob Lantz, PC: 1,032 votes

Derrick Biso, Green: 352 votes

Bob MacLean, NDP: 265 votes


District 14 Charlottetown-West Royalty

Eligible electors: 4,057

2019 results:

Gord McNeilly, Liberal: 1,079 votes (elected)

Gavin Hall, Green: 966 votes

Angus Birt, PC: 766 votes

Bush Dumville, Independent: 202 votes

Janis Newman, NDP: 56 votes


2015 results - District 14 Charlottetown-Lewis Point

Kathleen Casey, Liberal: 1,040 votes (elected)

Gord McNeilly, NDP: 931 votes

Dianne Young, PC: 821 votes

Doug Millington, Green: 244 votes


District 15 Brackley-Hunter River

Eligible electors: 3,752

2019 results:

Dennis King, PC: 1,315 votes (elected)

Windsor Wight, Liberal: 899 votes

Greg Bradley, 879 votes

Leah-Jane Hayward, NDP: 57 votes


2015 results - District 15 West Royalty-Springvale

Bush Dumville, Liberal: 1,389 votes (elected)

Linda Clements, PC: 1,330 votes

Peter Meggs, NDP: 516 votes

Charles Sanderson, Green: 462 votes


District 16 Cornwall-Meadowbank

Eligible electors: 4,127

2019 results:

Heath MacDonald, Liberal: 1,643 votes

Ellen Jones, Green: 1,137 votes

Elaine Barnes, PC: 602 votes

Craig Nash, NDP: 48 votes


2015 election - District 16 Cornwall-Meadowbank

Heath MacDonald, Liberal: 1,444 votes (elected)

Michael Drake, PC: 1,056 votes

Rosalyn Abbott, Green: 377 votes

Jennifer Coughlin, NDP: 243 votes


District 17 New Haven-Rocky Point

Eligible electors: 3,965

2019 results:

Peter Bevan-Baker, Green: 1,870 votes (elected)

Kris Currie, PC: 1,068 votes

Judy MacNevin, Liberal: 515 votes

Don Willis, Independent: 26 votes

NDP - No candidate


2015 election - District 17 Kellys Cross-Cumberland

Peter Bevan-Baker, Green: 2,077 votes (elected)

Valerie Docherty, Liberal: 1,046 votes

Randy Robar, PC: 609 votes

Jesse Reddin Cousins, NDP: 58


District 18 Rustico-Emerald

Eligible electors: 3,846

2019 results:

Brad Trivers, PC: 1,920 votes (elected)

Colin Jeffrey, Green: 899 votes

Sandy MacKay, Liberal: 489 votes

Sean Deagle, NDP: 30 votes


2015 results - District 18 Rustico-Emerald

Brad Trivers, PC: 1,585 votes (elected)

Bertha Campbell, Liberal: 1,152 votes

Marianne Janowicz, Green: 325 votes

Leah-Jane Hayward, NDP: 294 votes


District 19 Borden-Kinkora

Eligible electors: 3,800

2019 results:

Jamie Fox, PC: 1,680 votes (elected)

Matthew MacFarlane, Green: 1,041 votes

Jamie Stride, Liberal: 417 votes

Fred McCardle, Independent: 54 votes

Joan Gauvin, NDP: 32 votes


2015 results - District 19 Borden-Kinkora

Jamie Fox, PC: 1,597 votes (elected)

Ramona Roberts, Liberal: 1,154 votes

Ranald MacFarlane, Green: 511 votes

Aleida Tweten, NDP: 126 votes


District 20 Kensington-Malpeque

Eligible electors: 3,919

2019 results:

Matt Mackay, PC: 2,008 votes (elected)

Matthew J. Mackay, Green: 805 votes

Nancy Beth Guptill, Liberal: 389 votes

Carole Macfarlane, NDP: 31 votes


2015 results - District 20 Kensington-Malpeque

Matthew MacKay, PC: 1,984 votes (elected)

Paul Montgomery, Liberal: 1,033 votes

Lynne Lund, Green: 374 votes

Joseph Larkin, NDP: 264 votes


District 21 Summerside-Wilmot

Eligible electors: 4,235

2019 results:

Lynne Lund, Green: 1,258 votes (elected)

Tyler DesRoches, PC: 1,037 votes

Chris Palmer, Liberal: 892 votes

Paulette Halupa, NDP: 39 votes


2016 byelection results - District 21 Summerside-Wilmot

Chris Palmer, Liberal: 978

Brian Ramsay, PC: 720 votes

Lynne Lund, Green: 506 votes

Scott Gaudet, NDP: 107 votes


2015 results - District 21 Summerside-Wilmot

Janice Sherry, Liberal: 1,135 votes (elected)

Brian Ramsay, PC: 1,105 votes

Scott Gaudet, NDP: 353 votes

Donald MacFadzen-Reid, Green: 285 votes


District 22 Summerside-South Drive

Eligible electors: 4,279

2019 results: 

Steve Howard, Green: 1,302 votes (elected)

Tina Mundy, Liberal: 938 votes

Paul Walsh, PC: 662 votes

Garth Oatway, NDP: 65 votes


2015 results - District 22 Summerside-St. Eleanors

Tina Mundy, Liberal: 1,246 votes (elected)

Major Stewart, PC: 1,098 votes

Olivia Wood, NDP: 358 votes

Caleb Adams, Green: 321 votes


District 23 Tyne Valley-Sherbrooke

Eligible electors: 3,914

2019 results:

Trish Altass, Green: 1,101 votes (elected)

Hilton MacLennan, PC: 1,026 votes

Paula Biggar, Liberal: 882 votes

Robin Enman, NDP: 81 votes


2015 results - District 23 Tyne Valley-Linkletter

Paula Biggar, Liberal: 1,147 votes (elected)

Ryan Williams, PC: 810 votes

Jacqueline Tuplin, NDP: 473 votes

Shalagh Young, Green: 240 votes


District 24 Evangeline-Miscouche

Eligible electors: 3,050

2019 results:

Sonny Gallant, Liberal: 1,100 votes (elected)

Nick Arsenault, Green: 761 votes

Jason Woodbury, PC: 575 votes

Grant Gallant, NDP: 33 votes


2015 results - District 24 Evangeline-Miscouche

Sonny Gallant, Liberal: 1,419 votes (elected)

Debbie Montgomery, PC: 586 votes

Grant Gallant, NDP: 138 votes

Jordan Cameron, Green: 125 votes


District 25 O’Leary-Inverness

Eligible electors: 3,243

2019 results:

Robert Henderson, Liberal: 1,102 votes (elected)

Herb Dickieson, NDP: 898 votes

Barb Broome, PC: 462 votes

Jason Charette, Green: 231 votes


2015 results - District 25 O'Leary-Inverness

Robert Henderson, Liberal: 1,310 votes (elected)

Daniel MacDonald, PC: 1,063

Billy McKendrick, NDP: 311 votes

Green: No candidate


District 26 - Alberton-Bloomfield

Eligible electors: 3,407

2019 results:

Ernie Hudson, PC: 1,312 votes (elected)

Pat Murphy, Liberal: 1,153 votes

James McKenna, Green: 317 votes

Michelle Arsenault, NDP: 99 votes


2015 results - District 26 Alberton-Roseville

Pat Murphy, Liberal: 1,569 votes (elected)

John Griffin, PC: 1,166 votes

Orville Lewis, NDP: 188 votes

Green: No candidate


District 27 - Tignish-Palmer Road

Eligible electors: 3,359

2019 results:

Hal Perry, Liberal: 1,388 votes (elected)

Melissa Handrahan, PC: 802 votes

Sean Doyle, Green: 584 votes

Dale Ryan, NDP: 44 votes


2015 results - District 27 Tignish-Palmer Road

Hal Perry, Liberal: 1,486 votes (elected)

Joseph Profit, PC: 818 votes

Malcolm Pitre, Green: 167

John A'Hearn, NDP: 81 votes

Recent Stories